Po svém, s průvodcem, nebo…?

Jste novopečeným majitelem pozemku, nebo malé zahrádky, která je momentálně jen odkladištěm stavebního materiálu, kde opodál roste váš nový domov. Stavební šrumec, jak se patří. Nebo jste zdědili větší sad se zahradou a chystáte zde s rodinou trávit, co nejvíce času, jenže o tom, co a jak nevíte zhola nic a na zahradu neměl nikdo čas už pěknou řádku let. A příroda tam nezahálela:-)

Co s tím? Jaké jsou možnosti?

Je hned několik možných způsobů, jak se s tím vyrovnat. Každý si zvolí podle svého momentálního rozpoložení nebo naturelu jeho vlastní povahy.
Jednu z hlavních otázek bude muset majitel zahrady rozhodnout hned. A to, zda si výsadby na zahradě udělá sám a nebo si pozve někoho povolanějšího.

Budete-li si svou zahradu vytvářet od úplného začátku až po sklizeň a kompostování, nevyhnete se buď množení nebo nákupu rostlin. A také spoustě jiným stavebním nebo technickým strukturám nebo doplňkům.

Máte-li zkušenosti se zahradničením, přesto můžete využít služeb zahradníků, zahradních architektů nebo specializovaných firem. Podstatnou váhu na rozhodování bude mít časová a finanční složka, které většinou spolu úzce souvisí.

Vytvářet si zahradu po svém a svépomocí má pro některé lidi hned několik výhod.

  • Dělání konkrétních činností v době, která je na danou činnost nejpříhodnější. Vyžaduje to jisté přizpůsobení ročním obdobím a vrtochům počasí. V posledních letech je dobré brát v úvahu nedostatek přirozené vláhy a zkrácení jarního období.
  • Možnost si rozvrhnout jednotlivé úkony a vytvořit si časový plán. Pokud to okolnosti dovolují, pak doporučuji nepřízeň počasí v zimním období využít k přípravě návrhů a studiu. Obzvlášť vhodné pro ty z vás, kteří s prvním sněhem a plískanicí zalézají k roztopeným kamnům s hrnkem teplého voňavého čaje a sní si, propouští svou fantazii z pout a nejraději by vylezli až s prvním jarním kvítkem.
  • Výhodou pro ty, kteří jsou zvídaví, je neustálé vzdělávání, zdokonalování a rozvíjení dovedností. Tohle “pídění se “ za informací nebo dovedností vede člověka často k poznání a uvědomění si nejrůznějších postojů a faktů, které se v podstatné míře promítají v přístupu k životu.
  • Relaxace a terapie prací. Pro někoho meditace, léčení, zdravý pohyb na čerstvém vzduchu….až po pocit smysluplnosti.

Finanční otázka tohoto rozhodnutí je odvislá přímo úměrně požadovaným nárokům a technickým možnostem.

Všechny uvedené základní výhody by si zasloužily podrobnější pozastavení a rozvedení, takže se jim budu věnovat v některém z příštích článků.

Ovšem pro jiné lidi je zase výhodnější a přijatelné si nechat vytvořit návrh zahrad s celou realizací.

I tento přístup má své výhody.

  • Především záleží do jak velké míry přenecháme návrh a realizaci na designérovi. Od toho se odvíjí zda budeme nakonec s výsledkem spokojení a zda nám bude návrh takzvaně “ušit na míru”.
  • Často se k této volbě uchylují lidé, kteří jsou zcela mimo obor a s důvěrou si nechají opečovat tuto část svého životního prostoru pro svou pocitovou relaxaci a uspokojení vnitřního řádu. Je to dokonalé řešení pro jejich komfort obzvláště pokud najdou vhodného designera a realizátora.
  • Lidé, kteří se pro tuto variantu rozhodnou se mohou plně věnovat svým vlastním projektům a netříštit zbytečně své soustředění. Vše záleží na dohodě pravidel mezi designérem a investorem.

Finanční otázka tohoto rozhodnutí je odvislá přímo úměrně požadovaným nárokům a technickým možnostem.

Další možností je určitá kombinace těchto dvou přístupů odvíjející se podle toho, na co si majitel pozemku troufne a co mu dovolí jeho finanční a časové možnosti.

V každém případě jsou nutná rozhodnutí. Pokud se rozhodnete jakkoli, snažte se ze svého rozhodnutí vytěžit maximum. Nelitujte volby, přestože může přinést zklamání nebo nějaké problémy.

Všechna úskalí na vaší cestě k vysněné podobě zahrady vás posouvají v pochopení zákonitostí, které na zahradě probíhají, které se vás nepřímo dotýkají a nutí vás nalézat své vlastní kořeny, vaše více či méně poztrácené spojení s přírodou.

Vaše zahrada je odrazem vašeho přístupu. Na začátku si však dovolte snít, trošku přehánět a zavzpomínat na dětské touhy, které se postupně s věkem rozplynuly nebo  se někam ztratily. Teď je ten správný čas si hrát.

Autor: Eliška Ivana Jílková

Mám za sebou dlouhou cestu vývoje a života na usedlosti v podhůří, kde účelně a promyšleně pracujeme s vodu, půdou a přírodou jako celkem ke vzájemnému užitku. Inspiruji ostatní na cestě a tvorbě jejich vlastní zahrady, pozemků a provádím je úskalími při jejich navrhování. Můj příběh si přečtete zde >>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.